Забелязвали ли сте как кожата ви реагира на смяната на сезоните? Ако е така, вероятно сте забелязали, че кожата ви често изглежда по-суха и лющеща се през по-студените есенно-зимни месеци.
Студеният въздух, сухата топлина на закрито, ниските нива на влажност и суровият зимен вятър могат да лешат кожата ви от влага. Това може да остави кожата ви да изглежда много по-малко сияйна от нормалното – не само лицето ви, но и ръцете, краката и други области, изложени на елементите.
Има стъпки, които можете да предприемете, за да поддържате кожата си здрава, дори когато температурите падат и няма спасение от сухия, студен зимен въздух.
Какви са признаците на суха кожа?
Някои от най-честите признаци и симптоми на суха кожа включват:
-лющене
-зачервяване
-груба текстура
-сърбеж
-лесно възпалима, раздразнена кожа-пукнатини по кожата ви
-парене или щипане
Медицинският термин за суха кожа е ксероза. Симптомите могат да варират по тежест и да изглеждат различно в зависимост от засегнатата област на тялото Ви, вида и типа на кожата ви!
Как да предотвратим сухата зимна кожа
Сухата кожа през зимата не е неизбежна. Като направите някои промени в режима и навиците си за грижа за кожата и използвате правилните продукти, може да успеете да поддържате кожата си мека, гладка и жизнена през есенно-зимните месеци.Ето няколко полезни съвета, които могат да ви помогнат да подобрите здравето на кожата си през по-студените месеци от годината.
Хидратирайте веднага след измиване
Всеки път, когато миете лицето, ръцете или тялото си, вие премахвате естествените мазнини от кожата си. Тъй като тези масла помагат за задържане на влагата, жизненоважно е да ги балансирате и обновите. Ето защо е важно да използвате овлажнител всеки път, когато миете кожата си, особено през зимата. Като полезно напомняне, опитайте да съхранявате бутилка овлажнител (крем, лосион, балсам) до мивката си и дръжте овлажнител в размер за пътуване със себе си, когато сте в движение. Овлажнителите, които работят особено добре за суха зимна кожа, включват са богати на хидратанти и масла. Високи проценти на глицерин, сорбитол, урея и мазнини и олиа!
Нанасяйте слънцезащитен крем ежедневно
Предвид по-кратките зимни дни и по-малкото слънчева светлина, може да е изкушаващо да изключите слънцезащитните продукти от сутрешната си рутина – но помислете отново. Дори през зимата вредната ултравиолетова светлина все още може да натовари бариерата за влага на кожата ви, която е жизненоважна за поддържане на здравето и хидратацията на кожата.
Опитайте да добавяте слой слънцезащитен крем всяка сутрин, след като сте нанесли овлажнител.Изберете любимия Ви SPF продукт, защото него ще използвате редовно!
Използвайте нощта за баланс и възстановяванеНощните процедури са отличен начин за съживяване или предотвратяване на суха кожа. Емолиентите са чудесни за овлажняване. Въпреки това, тъй като те са по-тежък вид крем или олио серум, може да отнеме повече време, докато се абсорбират в кожата ви. Като нанесете емолиент върху кожата си през нощта, кожата ви ще има необходимото време да абсорбира продукта и емолиентът да възстанови кожата ви с влагата и маслата, от които се нуждае.
Ако нанасяте мехлем върху ръцете или краката си, помислете дали да не ги увиете в найлонов плик или ръкавици, за да предотвратите разнасянето на емолиента върху чаршафите или покривките.Ние разбирасе предлагаме нашият емолиентен серум – NOURISHINH lipids – маслен серум, който е идеален за нощна терапия, но е страхотен и през деня, ежесезонно, но идеално допълва рутината в студените дни и нощи! Поради масления си състав, фитостерола и успокояващия бизаболол е чудесна терапия за всеки ден в който кожата има нужда от баланс и подхранване!
Обновете рутинната си грижа за кожата
Ако кожата на лицето ви изглежда особено чувствителна или раздразнена поради сухия зимен въздух, може да помислите за опростяване на рутинната си грижа за кожата за момента. Имайте предвид, че бариерата за влага на кожата ви трябва да е здрава, за да реагира добре на серуми, тонери и други видове козметични процедури! Освен това, ако кожата ви е раздразнена, тя може да е по-чувствителна към съставки като аромати и алкохол. Това означава, че продуктите, които обикновено се чувстват добре на лицето ви, могат да се превърнат в дразнители. Опитайте се да запазите рутинната си грижа за кожата семпла. Помислете дали да не използвате само овлажнител и слънцезащитен крем сутрин и нежен почистващ препарат с овлажнител през нощта. След като се почувствате уверени, че кожната ви бариера е здрава, можете бавно да включите други процедури и съставки обратно в рутината си.
Топлината и горещината не са за предпочитане!
Горещ душ или вана в края на студен зимен ден може да се почувства особено успокояващо. Но за да поддържате кожата си подхранена, може да искате да поддържате температурата на водата по-близо до хладка. Според Baylor College of Medicine горещата вода може да отстрани естествените мазнини от кожата ви по-бързо от хладката вода (която обикновено е около 98,6°F/37°C) и вероятно дори да причини увреждане.
Освен това внимавайте, когато изсушавате кожата си след къпане или душ. Вместо да търкате енергично, нежно потупвайте кожата си с мека кърпа, което може да позволи на част от влагата да хидратира горния слой на кожата Ви. По-спокойно с ексфолиантите!Ексфолирането, което помага за отстраняването на мъртвите кожни клетки от повърхността на кожата Ви, може да ви помогне да запазите кожата си гладка и жизнена. Но е възможно да преексфолирате кожата си, ако го правите твърде често или използвате грешни продукти. (Това се случва много често напоследък)
Ако кожата ви изглежда суха или лющеща се, може да изберете нежен химически ексфолиант, а не физически скраб. По-грубите ексфолианти с големи частици може да са по-склонни да нарушат бариерата за влага на кожата ви и да причинят щети. Ако кожата ви е напукана, стресирана или раздразнена, може би е най-добре да избягвате ексфолирането, докато кожата ви не заздравее.
Опитайте да добавите оклузиви към вашата рутина
По-рано споменахме използването на емолиенти, за да изгладите и възстановите кожната бариера. Но ако установите, че омекотяващите съставки не действат достатъчно, за да излекуват сухата ви кожа, може да помислите за включване на оклузивни съставки в рутинната си грижа за кожата. Оклузивните съставки осигуряват физическа бариера за задържане на влагата в кожата ви.
Примери за оклузивни съставки включват:
- масло от шеа
- какаово масло
- масло от сладък бадем, авокадо, макадамия
- масло от жожоба
- продукти на основата на вазелин или ланолин
Най-добрият начин да включите тези продукти в рутината си е да ги прилагате веднъж или два пъти на ден след овлажняване. Тук пак е редно да споменем NOURISHINH lipids, защото е формулиран така, че да е лек, но да създава нежна и не „задушаваща” бариера на кожата чрез фитостерола в него, заа да могат всички натурални масла да подхранят, успокоят и балансират кожата, заздравявайки кожната бариера.
Изберете недразнещи тъкани
Добро правило, когато се справяте с всеки кожен проблем, е да избягвате да носите груби материали. И сухата кожа не е изключение. Ако кожата на тялото ви е много суха, опитайте се да носите широки, удобни, естествени материи, за да намалите риска от допълнително физическо дразнене. Също така избягвайте да перете дрехите си с обикновени перилни препарати. Потърсете детергенти, формулирани за чувствителна кожа, които вероятно няма да съдържат силни химикали и аромати. Такива са често бебешките и детските перилни препарати!
Носете ръкавици
Ръкавиците са най-добрата физическа бариера срещу агресорите от околната среда, които могат да изсушат кожата на ръцете ви. За да защитите ръцете си, носете топли ръкавици, когато излизате на студено и използвайте чифт силиконови ръкавици, когато миете съдове. Ограничаването на сухия въздух и горещата вода, които докосват кожата ви, може да ви помогне да запазите ръцете си гладки и добре хидратирани.
Заключението!
Не е необичайно да изпитвате суха, лющеща се кожа през зимата, която засяга не само лицето ви, но и ръцете, краката и други области, които са изложени на елементите. Ключът към поддържането на кожата ви здрава е да я овлажнявате често с правилните продукти. Също така е важно да се отнасяте разумно и нежно към ексфолиращи скрабове, гореща вода и други процедури за грижа за кожата. Използването на овлажнител, носенето на недразнещи тъкани и ръкавици и поддържането на добра хидратация също могат да предпазят кожата ви. Ако установите, че сухата ви кожа не се подобрява с домашни средства, обмислете да се свържете с вашия дерматолог!