Най-големият орган в тялото е кожата!
Тя е изградена от клетъчни слоеве, най-горният рогов, под него зърнест (гранулозен), следва шипчест (бодлив) и най-дълбоко е базалният слой. Това всъщност е епидермисът ни.
Кожните слоеве са с различна функция и състав. Те наподобяват по структура вид тухлена стена, или така наречения тухлено-хоросанов модел. Тухлите са клетките, а хоросанът е междуклетъчно вещество . Това всъщност е кожната бариера, защитния ни слой, който пази всичко в тялото ни от вредните влияния на околната среда, дехидратация, патогени, бактерии и вируси.
Малко научна теория като старт на тази статия никак не е излишна!
Кожните клетки се състоят от множество химични елементи, но без вода и мазнини, като триглицериди, колаген, холестерол и др. кожата ни не би била здрва и спокойна!
Хидратацията е процесът, в който ти „даряваш” вода на кожата си и ХИДРАТИРАШ клетките си! Някои хидратанти проникват по-дълбоко в нея , други досигат само повърхността, но идеята е, че кожата ти е „жадна” и я „напояваш”.
Приемай го така- ХИДРАТАЦИЯ = ВОДА, но не съвсем и не изцяло!
Както всичко в химията и биологията няма само един отговор, защото винаги има зависимости и изключения!
Хидратация на кожата ти доставят предимно водата и водоразтворимите елементи с малки или много малки молекули, които проникват в по-голяма дълбочина, или просто стоят върху кожата и образуват защитен филм.
Хидратанти са определени типове захари , като глицерин (един от любимите ми), сорбитоли и тъй известният хиалурон! Доста хидратиращи съставки и съединения се получават и при процеса на ферментация. Някои соли също са отлични хидратанти, като например натриевият лактат! Голяма част от тези съединения се съдържат естествено в клетките ни и са лесно разтворими във вода! Определени растителни екстракти или синтетично създадени молекули също могат да имат силно хидратиращо действие.
Във вода се разтварят много от активните вещества използвани в козметиката, поради тази причина, има и активни продукти на водна основа, но това е стъпка над хидратацията и е тема за друга статия.
Най-общо казано, използвайки продукти за грижа за кожата на водна основа, ние я хидратираме! Представи си есенция, някои тоници или гел-кремове.
Може би се чудиш:
Но защо в продуктите ни има и масла, восъци, вакси и мазнини? Те не са ли хидратанти??? Нима маслото от арган или бадем не хидратира? (В рекламите казват, че хидратират, нали?)
Не съвсем и не точно, та дори бих казал: НЕ ! Не хидратират!
Малсата било то растителни, студено пресовани, рафинирани, синтетични, петролни, силиконови и т.н. не са хидратанти! Те са овлажнители!
Овлажнителите също могат да имат разнообразен състав, било то наситени или ненаситени мастни киселини, сквалан, фито-стероли, триглицериди, различни видове и проценти на мастни киселини. Стандартно този вид съставка е с доста по-едра молекула и не достига много дълбоко в кожните нива, но оставя филм върху роговия слой на епидермиса (горния кожен слой), който предпазва кожната бариера! Така запазва набавената вода в кожата и предотвратява излишно изпарение, заглажда и омекотява. Спокойно можем да ги наречем “воала” на кожната бариера.
Много често мастните киселини са изключително полезни, защото те участват в изграждането на клетките на кожата и голяма част от междуклетъчното вещество. Омега киселините са силно подхранващи, а други киселини имитират нашия себум, който също е изграден от видове триглицериди и мастни киселини ! Растителните масла са богати на витамини и антиоксиданти, които са мастно разтворими. Към олиата и мазнините в козметиката могат да се разтворят и голяма част допълнителни антиоксиданти, било то натурални или лабораторно синтезирани.
Ясно е, че хидратация и овлажняване не са процеси, които се припокриват, а се допълват.
Хидратираш, овлажняваш и се радваш на щастлива кожа!
Добре формулирани, водата и мазнините работят отлично заедно, тъй като и двете са налични в състава на организма и кожата ни!
-Има продукти за хидратиране: спрейове, тоници, есенции, лосиони, гелове и др.
-Има продукти за овлажняване: масла, балсами, мехлеми, еликсири и др.
-Има продукти и за овлажняване, и за хидратиране: някои кремове, лосиони и др.
Едно е сигурно! Кожата ти има нужда и от хидратация, и от овлажняване, за да е доволна, здрава, сияйна и балансирана! Да, това важи дори и за мазната кожа! Трябва да откриеш твоите любими продукти и да ги използваш с удоволствие и постоянство!
Аргир